Cena

 

 

Tak naprawdę jednak stawki są niesprawdzalne, gdyż na pytanie o cenę usługi nie może być prostej odpowiedzi. Autorzy artykułów prasowych w zasadzie powielają „cennik Ćwiklińskiego” i podają widełki: cena za jedną stronę znormalizowanego maszynopisu, tj.1800 znaków ze spacjami może wynosić od stu pięćdziesięciu do trzystu złotych. Może być niższa? Może. A wyższa? Może. Od czego więc naprawdę zależy?

 

Pomijając oczywistą zasadę „albo tanie, albo dobre”, czynników wpływających na cenę napisania jednej strony jest znacznie więcej.

 

Sięgnę do własnych doświadczeń. Nie jestem w stanie określić ceny mojej usługi pisarskiej w korespondencji elektronicznej. Przybliżoną kwotę za jedną stronę maszynopisu znormalizowanego mogę podać po pierwszej, zwykle około dwugodzinnej, rozmowie z potencjalnym klientem.

 

W trakcie jej trwania wypełniany jest wspólnie formularz „Ustalenia wstępne zakresu usługi pisarskiej”. Jego celem jest zdefiniowanie rzeczywistych oczekiwań klienta. Przy okazji sporządzam też portret cech osobowości. Dowiaduję się np., czy Zleceniodawca to ekstrawertyk, czy ma skłonności do dygresji. Jeśli tak, to czy łatwo je przerwać, aby powrócić do rozpoczętego wątku. A może introwertyk, z którego trudno wyciągnąć istotne szczegóły biograficzne? Zdobywam wiedzę o jego światopoglądzie, sytuacji rodzinnej, samoocenie własnej osoby, zasobach archiwalnych, stopniu „cyfryzacji” przesądzającej o rodzaju kontaktów roboczych i wielu innych, ważnych kwestiach z punktu widzenia piszącego książkę.

 

Poznaję odpowiedzi na zasadnicze pytania. Czy posiadane zasoby archiwalne są wystarczające do stworzenia publikacji biograficznej; czasami zachodzi potrzeba zatrudnienia przeze mnie dodatkowej osoby do wykonania tych zadań. A jeśli brak jakiegokolwiek archiwum, to należy ustalić ile sesji nagraniowych podczas osobistych spotkań roboczych musi się odbyć. Z doświadczenia: do stworzenia biografii potrzebuję ok. 30 godzin nagrań. Często zatrudniam kogoś do ich transkrypcji.

 

Dopiero ta pierwsza rozmowa pozwala oszacować skalę trudności pracy, przybliżoną objętość książki i czas w jakim usługa może zostać wykonana.

 

 

Ciekawą cechą świadczonej u nas usługi pisarskiej jest to, że często korzystają z niej nie tylko osoby z pierwszych stron gazet, czy celebryci, lecz także rodziny i osoby, które uznały swoje losy za ważne i ciekawe na tyle, aby je przedstawić w trwałej formie, jaką jest książka. Na własną rękę. Przyczynił się do tego druk cyfrowy pozwalający niskim kosztem wydać profesjonalną książkę w żądanej, dowolnej liczbie egzemplarzy.

 

Usługi ghostwritingu przenoszą się na inne dziedziny twórczości i są oferowane także w zakresie tworzenia dzieł artystycznych takich jak obrazy, rzeźby, a nawet muzyka. Zamawiający np. cykl pejzaży w ustalonej z artystą stylistyce wiesza je później w swojej willi po to, aby podczas wydawanych przyjęć mógł wygłosić komentarz:

 

„Kiedy muszę odreagować stres sięgam po sztalugę, paletę i pędzel i jadę na weekend w Bieszczady. Relaksuję się przy malowaniu. Uwielbiam to!”

 

Nie ma w tym niczego nagannego. Tak jest na całym świecie.

 

Więcej o ghostwriterach piszę tutaj: www.jacekwaloch.natemat.pl

 

 

DO GÓRY | HOME

© 2018 Jacek Waloch | design: Nu Graphics